• Klub Wolontariusza

Regulamin Klubu Wolontariusza

w  Szkle Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Warszawie

Postanowienia ogólne

1.  Klub Wolontariusza   jest inicjatywą skierowaną do uczniów, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym,   inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.

2.  Klub Wolontariusza jest organizacją niezależną politycznie, całkowicie nieodpłatną i otwartą na wszystkich, którzy chcą pomagać innym.

3.  Miejscem działania Klubu Wolontariusza  jest budynek Szkoły Podstawowej nr195 w Warszawie.

4.  Działalność Klubu nadzoruje wicedyrektor szkoły, koordynuje opiekun Samorządu Uczniowskiego.

5.  Na działalność ucznia w Klubie konieczna jest pisemna zgoda jego rodziców/ prawnych opiekunów.

6.  Członkiem Klubu może zostać uczeń, którego zachowanie oceniono przynajmniej jako dobre.

7.  Spotkania członków Klubu odbywają się w każdym roku przynajmniej dwa razy: we wrześniu w związku z przyjęciem planu pracy, w czerwcu w związku z podsumowaniem działalności rocznej oraz w zależności od potrzeb.

8.  Podczas spotkań członków Klubu mogą być obecne oprócz koordynatora i/lub wicedyrektora inne osoby zajmujące się działalnością charytatywną.

9.  Wyznaczony przez koordynatora członek Klubu informuje wszystkich uczniów o planowanych na dany rok działaniach Klubu oraz ich realizacji.

10.   Przekazanie informacji wszystkim uczniom na temat działalności Klubu odbywa się na apelach szkolnych, informacje zamieszczane są także na gazetce ściennej Samorządu Uczniowskiego.

Cele Klubu Wolontariusza:

1.  Zaangażowanie  młodzieży szkolnej do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy  innym.

2.  Rozwijanie wśród młodzieży postaw otwartości  i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności oraz zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy.

3.  Podejmowanie aktywnych działań w zakresie pomocy  koleżeńskiej, społecznej ,życia kulturalnego i środowiska naturalnego.

4.  Wspieranie ciekawych inicjatyw uczniów

5.  Promowanie idei wolontariatu w szkole.

6.  Kształtowanie u uczniów umiejętności działania zespołowego.

Prawa Wolontariuszy

1.  Wolontariuszem może zostać każdy uczeń Szkoły Podstawowej nr 195 w Warszawie który dobrowolnie, nieodpłatnie pragnie służyć innym.

2.  Wolontariusze mogą zgłaszać własne propozycje i inicjatywy.

3.  Uczniowie mają prawo przystąpić do Klubu jak i z niego wystąpić w każdym czasie; o odejściu należy poinformować przynajmniej tydzień wcześniej koordynatora Klubu Wolontariusza.

Obowiązki wolontariusza

1. Członkowie Klubu systematycznie uczestniczą w jego pracach i  spotkaniach, organizowanych przez koordynatora lub wicedyrektora  szkoły.

2.  Członkowie Klubu  zawsze wywiązują się ze swoich obowiązków, szanują  siebie i służą pomocą innym wolontariuszom w wypełnianiu powierzonych zadań.

3.  Członkowie Klubu przestrzegają postanowień niniejszego Regulaminu.

Nagradzanie wolontariuszy

1. Członkowie Klubu za swoja działalność mogą być wyróżnieni:

a. pochwałą słowną koordynatora, wicedyrektora lub Dyrektora szkoły w  obecności innych członków lub na forum szkoły

b. umieszczenia nazwiska wolontariusza w sprawozdaniu rocznym Klubu, gazetce szkolnej lub na stronie internetowej szkoły

c. wręczenie dyplomów i upominków na apelu podsumowującym działalność roczną szkoły.