• 2C zajęcia plastyczne
          • 2C zajęcia plastyczne

          • Dzieci z klasy 2C potwierdzają, że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. Zabawy farbami to fantastyczna okazja do nauki, zabawy i współpracy.

            Temat jesieni został zawarty na kartkach, które mieniły się pięknymi barwami.

            Po ciężkiej pracy nie zabrakło ochotników do sprzątania sali.

        • Zuchy na 5 - Projekt edukacyjny m. st. Warszawy i Fundacji Bez Wizy
          • Zuchy na 5 - Projekt edukacyjny m. st. Warszawy i Fundacji Bez Wizy

          • Wszystkie klasy 1-3 brały udział w projekcie edukacyjnym. Odwiedziła nas aktorka Alina Więckiewicz, która zaproponowała interaktywną, proekologiczną zabawę teatralną. Przecież w  wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wyobraźnia nie zna granic.

            Został poruszony problem segregacji śmieci i recyklingu. Myślą przewodnią projektu było zwrócenie uwagi na to, że świat jest piękny, ale trzeba o niego dbać. Jedynym ze sposobów okazywania troski o przyrodę jest segregowanie śmieci. Już najmłodsi mogą to robić, a nawet uczyć zasad segregacji rodziców i dziadków.

          • Co je jeż?

          • W mglisty piątkowy poranek klasa 1b w ramach projektu Marysiński Las udała się na spotkanie z leśnikiem.

            Podczas pobytu w lesie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Co je jeż, kogo należy powiadomić w przypadku znalezienia dzikiego zwierzęcia czy jak rozpoznać,że w danym miejscu przebywały dziki. Przekonaliśmy się na własnej skórze,że nie tak łatwo jest znaleźć wcześniej schowaną rzecz. To było bardzo pouczające spotkanie.

        • Uczeń – Nauczycielem w klasie 6a
          • Uczeń – Nauczycielem w klasie 6a

          • W drugim tygodniu października klasa 6a rozpoczęła roczny projekt klasowy pod hasłem „Uczeń – Nauczycielem”. W czasie zajęć uczniowie stali się nauczycielami i poza przekazywaniem swojej wiedzy innym, starali się zaangażować klasę 6a w proces uczenia, proponując im różne aktywizujące metody i ćwiczenia związane z tematami lekcji. Część uczniów jest już po pierwszych wystąpieniach. Maja Buczkowska, Łucja Mińczuk zaprezentowały na lekcji języka polskiego „Ortografię na wesoło”, a Bartek Prządka i Jakub Stankiewicz omówili na godzinie wychowawczej zagadnienie dotyczące przemocy. Klasa uważnie obserwowała swoich kolegów w nowej roli, chętnie współpracowała z młodymi nauczycielami.

            Wiecej zdjęć w galerii.

          • Zdalna Szkoła+

          • Projekt „Cyfrowa Warszawa 2” realizowany w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

            Projekt jest odpowiedzią na potrzeby uczniów oraz nauczycieli, wynikające z wprowadzenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Wielu uczniów warszawskich placówek oświatowych jak również nauczycieli nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

            W czerwcu bieżącego roku Miasto Stołeczne Warszawa podpisało umowę, na mocy której otrzymało z Centrum Projektów Polska Cyfrowa grant w wysokości 165 000,00 zł na zakup 100 laptopów wspierających nauczanie zdalne w trakcie pandemii.

            Całkowita wartość zakupu 100 laptopów wyniosła 196 185,00 zł.

            Zakupione komputery zostaną w najbliższych dniach przekazane do warszawskich szkół, a następnie rozdysponowane wśród 60 nauczycieli oraz 40 uczniów.

             

             

            Zakup sfinansowany z projektu „Zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”
            ze środków UE z Programu Polska Cyfrowa 2014-2020

          • Licealna Tuwimiada

          • Z dumą informujemy, iż w konkursie "Tuwimiada" organizowanym przez Liceum w Aninie w dwóch obszarach artystycznych, MAMY NASZYCH LAUREATÓW:

            konkurs recytatorski w kategorii Klasy 1-3 szkoły podstawowej pierwsze miejsca: Zlata Urban i Olga Zbyszewskadrugie miejsce: Wiktoria Janiszek 

            Wiktoria_Janiszek_kl.2A_SP.195_(2).mp4​​​​​​​


            konkurs plastyczny w kategorii Klasy 1-3 szkoły podstawowej pierwsze miejsce: Aleksander Dybkowski, wyróżnienie: Wojciech Chyliński 

             


        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 października to Święto wszystkich pracowników edukacji. Mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało nam się spotkać wspólnie i uczcić ten wyjątkowy dzień. Uczniowie klasy 3b przygotowali dla pracowników szkoły piekną niespodziankę - złozony z wierszy i piosenek program artystyczny. 

          • Mistrzynie Dzielnicy

          • W dniu 1 października 2020r. na obiektach OSiR „Syrenka” odbył się finałowy turniej piłki nożnej dziewcząt w ramach dzielnicowego współzawodnictwa sportowego. Nasza drużyna pod opieką trenera Tomasza Kazaneckiego zdobyła Mistrzostwo Dzielnicy Wawer, pokonując drużyny: SP 86, SP 76, SP 204. Dzięki wygranej, będzie reprezentować dzielnicę Wawer na Mistrzostwach Warszawy.

            A oto mistrzowski skład: Magdalena Bielińska – kapitan drużyny, Elżbieta Szymczak, Daria Gostkiewicz, Zuzanna Paszennik, Łucja Regińska, Ewelina Zaboklicka, Julita Jarząbek, Zofia Marciniak.

            Gratulujemy!

        • Warsztaty z archeologiem – klasa 6a
          • Warsztaty z archeologiem – klasa 6a

          • W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Magia archeologii” uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach historycznych pod hasłem „Bródno stare-najstarszy gród Warszawy”. Dowiedzieliśmy się o plemiennej społeczności zamieszkującej obszar dzisiejszej stolicy w czasach, w których nie było tu jeszcze miasta, a Piastowie tworzyli dopiero zręby państwa polskiego. W Lesie Bródnowskim, na terenie warszawskiej dzielnicy Targówek, do dziś widoczne są relikty wczesnośredniowiecznego zabytku. Istniał tu najstarszy gród i najstarsza średniowieczna osada na terenie dzisiejszej Warszawy. Zajęcia dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Dzięki opowieściom mieliśmy okazję przenieść się w tamte czasy, poczuć klimat osady, wejść w role jej mieszkańców, a nawet miała miejsce bitwa pomiędzy wrogimi sobie plemionami, w której uczestniczyliśmy jako wojsko z bagien. Więcej zdjęć w galerii: http://sp195.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=875

        • Hodowla kryształków soli klasy 2c
          • Hodowla kryształków soli klasy 2c

          • Klasa 2c na moment zamieniła się w hodowców kryształków soli. Każdego dnia dzieci wchodziły do sali pełne nadziei na zmiany jakie zobaczą w swoich słoikach. Obserwowaliśmy, czekaliśmy, aż się doczekaliśmy. Zapraszamy do galerii.

        • Warsztaty dla klasy 2a, 2b i 2c - Las w słoiku
          • Warsztaty dla klasy 2a, 2b i 2c - Las w słoiku

          • W dniu 11 września 2020 r. Biblioteka Publiczna nr 51 we współpracy z Nadwiślańskim Uniwersytetem Dziecięcym zorganizowała warsztaty przyrodnicze dla wszystkich klas drugich. Dzieci miały okazję do samodzielnego stworzenia własnego Lasu w słoiku. Każda kompozycja była oryginalna i pomysłowa. We wnętrzu naczynia dzieci odtworzyły dolne poziomy lasu. Wszyscy stworzyli swoje własne, miniaturowe, baśniowe krainy.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Dnia 13 października klasy pierwsze zlożyły uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor Iwona Goławska przyjęła uczniów do społeczności szkolnej. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego powitał wszystkich pierwszaków w imieniu swoim i starszych kolegów, a uczniowie klasy 3c przygotowali program artystyczny. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy. To była pierwsza tak poważna uroczystośc szkolna w życiu naszych "Milusińskich".

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Dnia 25 września odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas mieli okazję do wspólnego zaśpiewania piosenki „Panie Janie” w języku angielskim, francuskim i włoskim. Próbowaliśmy także swoich sił w zaśpiewaniu „How much wood would a woodchuck chuck”. Nie było to łatwe, ale oczywiście daliśmy radę:) Nie lada wyzwaniem, było odczytanie łamańców językowych w ciągu pięciu sekund, liczenie do 10 i przedstawianie się w czterech różnych językach. Dużo radości dało uczniom badanie pochodzenia poszczególnych słów oraz rozpoznawanie języków z piosenki. Tego dnia korytarze szkolne udekorowane zostały plakatami, flagami i słowami w różnych językach.

        • MILION DRZEW DLA WARSZAWY!
          • MILION DRZEW DLA WARSZAWY!

          • W sobotę 24 października na terenie naszej szkoły, uczniowie klasy 1c - pod opieką wychowawcy, Jolanty Grochowiny oraz Rodziców - posadzą 19 młodych drzewek. Będą to sadzonki jarzębu pospolitego, które upiększą naszą przestrzeń w ramach czwartej edycji akcji WARSZAWSKIE ŚWIĘTO DRZEWA - MILION DRZEW DLA WARSZAWY! Chętnych do wzięcia udziału w tej szczytnej i ekologicznej akcji, serdecznie zapraszamy!

        • Dzień Świętego Franciszka
          • Dzień Świętego Franciszka

          • Szkolny Dzień Świętego Franciszka i Światowy Dzień Zwierząt.

            2 października 2020r. obchodziliśmy Szkolny Dzień Świętego Franciszka i Światowy Dzień Zwierząt. W każdej grupie wiekowej odbyły się lekcje związane z życiem i działalnością świętego Franciszka, ukazana została jego wielka miłości do Boga i całego świata, nawet najmniejszego stworzenia. W związku w tym świętem na terenie szkoły zostały zorganizowane konkursy dla poszczególnych klas i grup wiekowych.

            Zadaniem dzieci z grup 0 i klas I-III było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej pokazującej ogromną troskę świętego Franciszka o przyrodę i najmniejsze stworzenia, uczniowie klas IV-V tworzyli wiersze zachęcające do naśladowania postawy świętego oraz troski o przyrodę. Uczniowie klas VI-VIII pisali list do św. Franciszka, w który zwracali uwagę na problemy ekologiczne współczesnego świata i zachęcali do podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska.

            Laureaci szkolnego konkursu:

            Konkurs plastyczny

            Klasy 0 – 1

            I miejsce – Jerzyk Marciniak gr. 01

            II miejsce – Kuba Bartosiak kl. 1c

            Jaś Bartosiak kl. 1c

            III miejsce – Adaś Żuchowski kl. 1b

            Zuzia Bartosiak kl. 1c

            Wyróżnienie – Wiktoria Wąsiorek kl. 1c

            Zosia Satńczuk gr. 02

            Klasy 2-3

            I miejsce – Karolina Karnikowska kl. 3c

            II miejsce – Marysia Nowakowska kl. 2a

            Marysia Marciniak kl. 2c

            III miejsce – Dominik Wasilewski kl. 3a

            Yeva Biedniakowa kl. 3b

            Wyróżnienie – Vanessa Brzozowska kl. 2c

            Julia Dylewska kl. 3c

            Helena Laszuk kl. 3a

             

            Konkurs dla klas 4-5 – wiersz o św. Franciszku

            I miejsce – Arnold Nowakowski kl. 4b

            II miejsce – Karolina Maciąg kl. 5a

            III miejsce – Oliwia Wójtowicz kl. 4a

            Konkurs dla klas 6-8 – list do św. Franciszka

            I miejsce – Bartek Prządka kl. 6a

            II miejsce – Jakub Kulesza kl. 6e

            III miejsce – Bartek Makos kl. 6e

            Wyróżnienie – Asia Wdowczyk kl. 6c

            Michał Faliński kl. 6b

            Dziękujemy wszystkim za liczny udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

            Organizatorzy:

            Aneta Wawer

            s. Wirginetta

          • GLOBAL  SCHOLARS

          • To już siódma edycja międzynarodowego programu Global Scholars, w którym bierze udział nasza szkoła. W tym roku szkolnym udział biorą klasy 4B, pod opieką Pani Alicji Szubiak i 7C pod opieką Pani Anety Parol.

            Global Scholars jest innowacyjnym programem edukacyjnym promującym komunikację  i świadomość globalną naszych uczniów.

            Global Cities,Inc., Bloomberg Philantropies, z siedzibą w Nowy Jorku, USA, to organizacja non-profit, której celem jest łączenie miast na całym świecie za pośrednictwem sieci wymiany informacji i rozwijanie globalnych kompetencji wśród nowych pokoleń poprzez program wymiany cyfrowej, który w latach 2019 -20 połączył tysiące studentów na świecie. Założycielką jest Marjorie B. Tiven, która dwukrotnie gościła w Polsce i odwiedziła naszą szkołę.

            Stworzony został w odpowiedzi na potrzebę wprowadzenia międzynarodowego  systemu nauczania w naszym, coraz bardziej zróżnicowanym, a równocześnie pełnym współzależności świecie. Global Scholars to wirtualna klasa, która łączy 17 000 uczniów, w 53 miastach na sześciu kontynentach. Czyni to z programu prawdziwie międzynarodową i opartą na bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami inicjatywę  zaadresowaną do dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Jest to światowa e-klasa, w której zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają możliwość bezpośredniego komunikowania się z rówieśnikami.

            Program nauczania opracowany został w sposób umożliwiający uczniom zapoznanie się ze zróżnicowaną perspektywą postrzegania świata przez innych i kładzie nacisk na konkretne umiejętności z zakresu informatyki, znajomości języka angielskiego oraz komunikację cyfrową.

            W  roku szkolnym 2020/21, nasza szkoła należy do grupy GEYSER i współpracować będzie ze szkołami w

            Bostonie/Medford, USA,

            Fort Layderdale/Broward, USA,

            Jasksonville, USA,

            Johannesburg, RPA,

            Madryt, Hiszpania,

            Nowy Jork, USA,

            Tajpej, Taiwan,

             i Warszawą.

            Tegoroczny temat przewodni programu to ‘’Resourceful Cities”. Zadaniem uczniów jest przeanalizowanie wpływu urbanizacji na życie ludności w miastach na świecie oraz kwestii jaki ma ona wpływ na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Program podzielony jest na pięć części w ograniczonych ramach czasowych.  W każdej z nich uczniowie mają zaplanowane różne zadania i dzielą się swoim doświadczeniem z wybranymi kolegami z grupy GEYSER w e-klasie.  Program trwa od 21 wrzesnia 2020 do 5 czerwca 2021roku.

            Opracowała Alicja Szubiak

             

             

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

            10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:

            - dbania o zdrowie psychiczne,

            - przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,

            - potrzebę zmian w regulacjach prawnych,

            - potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,

            -promocję zdrowia psychicznego.

            W związku z tym, polecam Państwa uwadze materiały, które mogą pomóc Państwu w codziennym wychowywaniu i wspieraniu dzieci/młodzieży.

            1. Publikacja Rola rodziny i osób bliskich w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży. Poradnik dla rodziców (w załączniku)

            W publikacji znajdziecie Państwo m.in. informacje dotyczące wspierania dobrostanu psychicznego nastolatka, działań wspierających dobrostan psychiczny nastolatka, pierwszych rozmowach z dzieckiem w kryzysie, działaniach rodziny w przypadku myśli samobójczych, infolinie i pomocowe strony internetowe, o działaniach rodziców w przypadku samouszkodzeń itd.


            1. Nagranie spotkania z psycholog, psychoterapeutką oraz dyrektor powstającej w Poznaniu Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka, które  odbyło się na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.

            https://youtu.be/WOJbfQe3hFI

            W trakcie wykładu Magdaleny Sękowskiej dowiecie się Państwo, jak wzmocnić poczucie wartości u dziecka, czy potrafimy wzmacniać poczucie wartości u dziecka? W jaki sposób oceniać pracę dziecka i pobudzać jego kreatywność? Jak zaopiekować się emocjami dziecka i właściwie nimi pokierować? Czy potrafimy wesprzeć dziecko, gdy przeżywa swoją pierwszą porażkę?


            1. Nagranie rozmowy psycholog Joanny Gutral z psychologiem i psychoterapeutką Joanną Gruhn-Devantier. Specjalistki poruszą tematy: jak nauczyć się rozpoznawać trudne emocje i zachować otwarty umysł? Dlaczego tego rodzaju odczucia są dla nas drogowskazem? Dlaczego uczucia dorastających często nie są zrozumiałe dla dorosłych? W jaki sposób rozmawiać z rodzicami o tym, co czujemy? Jak rozpoznać, że trudne emocje przejmują kontrolę nad naszym życiem? Gdzie szukać wsparcia w radzeniu sobie z nimi?

            https://youtu.be/0N2GNRWHkTM


            1. Wykład "Świat z perspektywy nastolatka" - Aleksandra Brzezińska

            Z wykładu dowiecie się Państwo, z jakimi wyzwaniami rozwojowymi zmaga się nastolatek oraz przypomnicie sobie,jak wygląda rzeczywistość z jego perspektywy. Rodzice poszerzą  wiedzę o najczęstszych trudnościach, jakie mogą pojawić się w tym okresie oraz o tym, jak sobie z nimi radzić, jakie potrzeby mogą dominować u nastoletnich dzieci oraz co robić, aby skuteczniej się z nimi komunikować i lepiej je rozumieć.


            1. Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? https://youtu.be/5WE4YCQwgfQ


            1. Dzieci i młodzież w kryzysie – na jakie sygnały zwracać uwagę, co robić w trudnej sytuacji a czego nie robić (materiał w załączniku)



            1. Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży – co robić a czego nie robić, na co zwrócić uwagę, jak reagować, gdy dziecko mówi o samobójstwie (materiał w załączniku)


            1. Dziecko z ADHD w szkole i przedszkolu –konkretne, praktyczne informacje i wskazówki  jak pracować z impulsywnością, brakiem koncentracji uwagi itp. (materiał w załączniku)



            1. Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera -

            zachowania wskazujące, że małe dziecko, funkcjonowanie dziecka w szkole, wskazówki do pracy, informacje gdzie szukać pomocy (materiał w załączniku)


            1. Dziecko z depresją w szkole i przedszkolu – jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży, czynniki ochronne i zapobieganie, gdzie szukać pomocy (materiał w załączniku).


            1. Dziecko z zaburzeniami lękowymi – objawy, leczenie, wskazówki do pracy, miejsca w których można uzyskać pomoc (materiał w załączniku)



            1. Dziecko z zaburzeniami odżywiania – niepokojące zachowania na które trzeba zwrócić uwagę, przyczyny, sposoby pracy i leczenia, informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc (materiał w załączniku)


            1. Dziecko z zaburzeniami tikowymi - Przyczyny zaburzeń tikowych, zaburzenia współistniejące, jak pomóc dziecku (materiał w załączniku)


            Małgorzata Dwornikiewicz-Opalińska, pedagog szkolny

            seria_profilaktyka_Zapobieganie_samobojstwom_dzieci_i_mlodziezy.pdf

            dzieci-i-modziez-w-kryzysie(1).pdf

            dziecko-z-adhd-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf

            dziecko-z-autyzmem-i-zespoem-aspergera-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf

            dziecko-z-depresj-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf

            dziecko-z-zaburzeniami-lkowymi-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf

            dziecko-z-zaburzeniami-odywiania-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf

            dziecko-z-zaburzeniami-tikowymi-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf​​​​​​​


          • Dzień otwarty 08.10.2020

          • Zapraszamy na pierwszy w tym roku szkolnym dzień otwarty. Oddziały przedszkolne spotykają się o godzinie 17.00,  klasy I-VIII SP o godzinie 17.30

            Nieobecni nauczyciele: p. E. Dąbrowska i p. E. Miodek

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia I
      • (22) 2771001     Sekretariat ogólny Barbara Mazur e-mail: bmazur@edu.um.warszawa.pl (22) 2771002     p.o. Kierownik Gospodarczy Marta Żelazo e-mail: mzelazo@edu.um.warszawa.pl (22) 2771003     Małgorzata Kuraś e-mail: mkuras@edu.um.warszawa.pl (22) 2771004     Sekretariat uczniowski Lucyna Stańczyk-Stańczak e-mail: lstanczyk@edu.um.warszawa.pl (22) 2771005     Wicedyrektor Justyna Grzyb (klasy 4-8) (22) 2771006     Wicedyrektor Anna Semeniuk (przedszkole, oddziały 0, klasy 1-3) (22) 2771007     Pedagog Małgorzata Dwornikiewicz-Opalińska (22) 2771008     Intendentka Joanna Brokon e-mail: jbrokon@edu.um.warszawa.pl Administrator E-dziennik: sp195edziennik@edu.um.warszawa.pl lub pyrzynskitomasz478@gmail.com
      • ul. Króla Maciusia 5 04-526 Warszawa Poland
      • Aleksandra Adamska aadamska@um.warszawa.pl tel. +48697663557
    • Logowanie